Ve stínu islámu : menšinová náboženství na Blízkém východě

Soubor studií věnujících se vybraným menšinovým náboženstvím a nábožensko-etnickým skupinám na Blízkém východě, která byla nejvíce zasažena událostmi po r. 2001 (svržení S. Husajna, arabské jaro, občanské války, Islámský stát apod.)

Saved in:
Bibliographic Details
Main Author: Gebelt, Jiří, 1968- (Author)
Format: Book
Language: Czech
Published: Praha : Vyšehrad, 2016
Edition: Vydání první
Subjects:
ISBN: 9788074296925
Physical Description: 444 stran, 16 nečíslovaných stran obrazových příloh : ilustrace (některé barevné), mapy, portréty ; 22 cm

Cover

Table of contents

Description
Summary: Soubor studií věnujících se vybraným menšinovým náboženstvím a nábožensko-etnickým skupinám na Blízkém východě, která byla nejvíce zasažena událostmi po r. 2001 (svržení S. Husajna, arabské jaro, občanské války, Islámský stát apod.)
V úvodní kapitole je představen vztah islámu k neislámským menšinám a postavení náboženských menšin v Osmanské říši. Následuje analýza menšinových komunit v kontextu měnící se situace na Blízkém východě ve 20. a zejména v 21. století. Mezi tyto menšiny patří křesťanské skupiny (Asyřané, Arméni, Koptové, maronité), dále menšinové islámské skupiny (alawité, alevité, drúzové atd.) a nakonec jezídismus a mandejství. Kniha je zaměřena zejména na skupiny z Egypta, Iráku, Sýrie, Libanonu, Turecka, Íránu a Zakavkazska. Nezabývá se judaismem, zoroastrismem ani baháismem.
Item Description: Částečně přeloženo z italštiny?
Bibliography: Obsahuje bibliografie, bibliografické odkazy a rejstřík
ISBN: 9788074296925