Individualizovaná společnost

Analýza některých důležitých atributů současného světa (např. práce, svoboda, kritika, chudoba, vzdělání, násilí, sexualita) prokazuje, že veřejná sféra je plíživě a trvale kolonizována privátními zájmy, proto má schopnost pouze soukromé spotřeby, nikoli vytváření sociálních pout. V rámci tohoto tre...

Full description

Saved in:
Bibliographic Details
Main Author: Bauman, Zygmunt, 1925-2017 (Author)
Format: Book
Language: Czech
Published: Praha : Mladá fronta, 2004
Edition: Vyd. 1.
Series: Myšlenky (Mladá fronta)
Subjects:
ISBN: 802041195X
Physical Description: 290 s. ; 21 cm

Cover

Table of contents

Description
Summary: Analýza některých důležitých atributů současného světa (např. práce, svoboda, kritika, chudoba, vzdělání, násilí, sexualita) prokazuje, že veřejná sféra je plíživě a trvale kolonizována privátními zájmy, proto má schopnost pouze soukromé spotřeby, nikoli vytváření sociálních pout. V rámci tohoto trendu dochází k likvidaci spojení individuální smrtelnosti s věčnými hodnotami, což výrazným způsobem modifikuje lidskou situaci: neexistuje spojení mezi pomíjivostí a trváním. Věčnost zcela ztratila svoji hodnotu, neboť nekonečno se zredukovalo na kontinuální řadu "tady a teď"... Vznikla historicky zcela ojedinělá situace - smrtelní lidé se dokáží obejít bez nesmrtelnosti.
Významný sociolog zkoumá otázky lidské identity v období rostoucí individualizace a rozšiřování prostoru soukromé sféry.
Bibliography: Obsahuje bibliografické odkazy
ISBN: 802041195X