Kouzlo smyslů : vnímání a jazyk ve více než lidském světě

Abram vychází ze srovnání vztahu člověka a okolního světa u domorodých kultur a v moderní společnosti. Zatímco u tradičních společenství panuje vědomí bezprostřední vzájemnosti s přírodou a jejími silami, pro Evropany je charakteristický silně antropocentristický modus zkušenosti. Kniha sleduje cest...

Full description

Saved in:
Bibliographic Details
Main Author: Abram, David, 1957- (Author)
Format: Book
Language: Czech
Published: Praha : DharmaGaia, 2013
Edition: 1. vyd.
Subjects:
ISBN: 9788074360244
Physical Description: 407 s. ; 21 cm

Cover

Table of contents

Description
Summary: Abram vychází ze srovnání vztahu člověka a okolního světa u domorodých kultur a v moderní společnosti. Zatímco u tradičních společenství panuje vědomí bezprostřední vzájemnosti s přírodou a jejími silami, pro Evropany je charakteristický silně antropocentristický modus zkušenosti. Kniha sleduje cesty, které evropského člověka vedly k tomu, že se zřekl smyslových vztahů ke svému okolí a oddělil se od živé i neživé přírody. Ve svém výkladu autor používá hlubokých znalostí domorodé magie a šamanismu, ale i evropských myšlenkových tradic (zejména filozofie Maurice Merleau-Pontyho) a odhaluje zajímavé, doposud neviděné souvislosti. Zabývá se mj. jazykem a zejména písmem: vznik písma, resp. fonetické abecedy považuje za klíčový moment v procesu postupné ztráty sounáležitosti s přírodním světem a jeho potřebami. V závěrečných pasážích knížky autor uvažuje nad tím, co je třeba udělat pro to, abychom vzájemně posilující vztah k přírodnímu světu mohli obnovit.
Knížka amerického ekofilozofa hledá odpověď na otázku, proč se západní civilizace v průběhu staletí odcizila mimolidské přírodě. Zároveň zkoumá, jak by bylo možné obnovit vědomí sounáležitosti člověka s oduševnělým přírodním světem.
Item Description: Přeloženo z angličtiny
Bibliography: Obsahuje bibliografii, bibliografické odkazy a rejstřík
ISBN: 9788074360244